Stará Bystrica  

História obce Prvý slovenský orloj Rínok sv. Michala Zaujímavé okolie Vzdelanie Firmy v obci Obecný úrad

 Neoficiálne stránky :  


Stará Bystrica
História obce

Prvý slovenský orloj

Rínok sv. Michala

Zaujímavé okolie

Vzdelanie
Firmy v obci

Obecný úrad

 

 

V okolí :   

- Čadca
- Radôstka
- Vychylovka skanzen
- Svrčinovec
- Cestovanie server
- Kysuce všeobecne
 
 

 Stará Bystrica | Zaujímavé okolie

Zaujímavé okolie
Miest, ktoré vás môžu ako turistov zaujímať v samotnej Starej Bystrici, je niekoľko. Je to celý rínok, prvý slovenský orloj, alebo viaceré okolité stavby. Neskôr k nim pribudnú slnečné hodiny, v blízkom okolí sa však nachádza viacero zaujímavostí aj unikátov, ktoré by mohli patriť do vašej turistickej trasy, ak mierite práve sem. Nechajte sa inšpirovať nasledovným zoznamom.

Vodná nádrž Nová Bystrica
So Starou Bystricou susedí obec Nová Bystrica. Na území jej bývalých susedných obcí Riečnica a Harvelka, ktoré boli vysťahované, sa vybudovala vodná nádrž Nová Bystrica. Tá je zdrojom pitnej vody pre veľkú časť Kysúc, disponuje čistiacim zariadením využívajúcim pieskovú filtráciu. Veľká vodná plocha je zdrojom vody ale aj miestom rybárčenia a oddychovej turistiky.

Vychylovka skanzen

Kysucký skanzen vo Vychylovke
Časť obce Nová Bystrica s názvom Vychylovka je známa skanzenom. Ten je umiestnený v lesoch na okraji hustej zástavby, na mieste, kde pred tým naozaj niektoré budovy stáli. Minimálne jedna z tých súčasných zo skanzenu totiž stojí na pôvodnom mieste. Ostatné budovy sem boli celé dovezené z vysťahovaných obcí Riečnica a Harvelka, ďalej aj z obcí Klubina a Zborov nad Bystricou, či Korňa. Skanzen zachováva podobu kopaničiarskych obydlí a starých dreveníc s pôvodným vybavením a nástrojmi.
Neoficiálne stránky sa nachádzajú na adrese: http://vychylovka.sk

lesná úvraťová železnica VychylovkaLesná úvraťová železnica
Svetový unikát, lesná úzkorozchodná úvraťová železnica, ktorá dodnes funguje a preváža turistov, sa nachádza práve v areáli skanzenu a prechádza ďalej do lesov. Pôvodne bola využívaná na zvážanie naťaženého dreva. Donedávna tento účel ešte aj plnila. Prevádzka a opravy železnice sú však veľmi nákladné a tak dnes tvorí ako technická pamiatka vysokej hodnoty atrakciu skanzenu. Vychylovská železnica sa má v priebehu roka 2012 spojiť s oravskou železnicou, čím má vzniknúť dlhá úvraťová trasa na prepravu turistov.
Neoficiálne stránky sa nachádzajú na adrese: http://vychylovka.sk

Vychylovské prahy
Vo Vychylovke sa nachádza aj chránený prírodný výtvor Vychylovské prahy.

Kopec a hrad Černatín
Žiaľ, jedna z najznámejších legiend oblasti, no neprístupná pre bežnú turistiku pre náročnosť a husté zalesnenie. Vrch Černatín mal pred stáročiami zdobiť hrad, alebo strážna veža. Presná podoba sa nikdy nezachovala. S istotou možno len potvrdiť, že tam naozaj niečo stálo a postavené to bolo s ťažkých kamenných kvádrov. Jeden z nich leží na námestí v Starej Bystrici a plní želania.

Klubina a kameňolom
Starý kameňolom zažil ťažbu ešte pred desiatimi rokmi. Zásoboval kameňom stavbu vodnej nádrže Nová Bystrica. Dnes zarastá trávou a kríkmi, čím pomaly zahaľuje holé kamenné steny s vyrezanými terasami. Kameňolom vidno ako do kameňa zrezaný kopec nad Klubinou smerom k Zborovu nad Bystricou a ďalej na Čadcu.

Kostoly
Kostol Sv. Svorada a Beňadika z Radôstky bol ocenený aj cenou za originálnu vidiecku architektúru v Luxembursku. Podobnosť medzi kostolom a námestím v Starej Bystrici hľadajte už v autorovi, ide o toho istého človeka.
Čítajte napríklad o obci Radôstka: http://radostka.starabystrica.com

Okolité lesy a Radôstka
V skutočnosti celé lesy Kysúc sú obľúbené u hubárov. Tí sa majú na čo tešiť. Lesy sú plné aj života, vysokej zvery a občas sa ukáže nejaký ten diviak, medveď, ale ak budete mať šťastie, v okolí Starej Bystrice žije prekrásny a veľmi vzácny druh ďateľa žlny.
 

 

 

© STARABYSTRICA.com - NEOFICIÁLNE STRÁNKY OBCE /  stránky zamerané na turistiku, zaujímavé miesta a cestovanie - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu.  - privacy policy - Autor CRX.
V našej sieti stránok napr: Cestopisy: Radôstka, Ostrava, Región Kysuce, Svrčinovec, Skanzen pribylina, Čadca, Skanzen Vychylovka  - Zábava: , Cestovanie.net